Czym jest zaćma?
Data publikacji:Zaćma, zwana również kataraktą, to zmętnienie soczewki oka. Najczęstszą postacią zaćmy jest zaćma starcza, związana ze starzeniem się organizmu, która pojawia się zwykle po 50. roku życia. Choroba może być wrodzona lub nabyta. Zaćma może również występować u młodszych osób, które zmagają się na przykład z krótkowzrocznością albo cukrzycą. Jej przyczyną może być także również uraz, lub stosowanie leków sterydowych. Według WHO zaćma stanowi jedną z głównych przyczyn upośledzenia wzroku.
Zaćma głównie objawia się pogorszeniem widzenia, tzw. „mgłą przed okiem”. Do objawów choroby zaliczamy:
- zaburzenia widzenia, które charakteryzują się zmętnionym i niewyraźnym obrazem, a nawet całkowitą utratę widzenia;
- podczas powiększania zaćmienia soczewki ostrość wzroku coraz bardziej się zmniejsza, aż do poczucia światła;
- zmianę koloru źrenicy z czarnego na szarobiały, gdy soczewka ulegnie zmętnieniu.
Zaćma rozwija się powoli i bezboleśnie, a jej głównym objawem jest obniżenie ostrości wzroku, które nie może zostać skorygowane odpowiednio dobranymi szkłami okularowymi. Pacjenci często skarżą się na widzenie jak „przez brudną szybę", zamazany lub przymglony obraz, wyblakłe kolory, problemy z widzeniem w nocy, poświata wokół źródeł światła lub wrażliwość na jasne światło
Nieleczona zaćma może być przyczyną utraty wzroku. Według WHO zaćma zajmuje czołowe miejsce w rankingu przyczyn utraty wzroku.
Jedyną metodą leczenia zaćmy jest jej usunięcie. Zabieg jest bezbolesny, odbywa się w znieczuleniu miejscowym, trwa on od 10 do 30 minut, i jeszcze tego samego dnia pacjent wraca do domu.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, na Oddziale Okulistyki dysponujemy dwiema nowoczesnymi salami operacyjnym. Zabiegi wykonuje wysoko wykwalifikowany personel, składający się z doświadczonych specjalistów okulistyki