Zadzwoń
77 45 20 274

Badanie zaćmy

Data publikacji:
17/11/2021

Co zrobić, gdy pacjent otrzyma od lekarza okulisty skierowanie na zabieg usunięcia zaćmy?

W pierwszej kolejności umawiamy pacjentów na bezpłatne badanie diagnostyczne w Poradni Okulistycznej, mające na celu potwierdzenie rozpoznania, weryfikację etapu rozwoju choroby oraz zaplanowanie dalszych możliwości leczenia. Zgłaszając się do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego należy zabrać ze sobą skierowanie na zabieg usunięcia zaćmy, wystawione przez lekarza okulistę.

Aby umówić się na badanie kwalifikacyjne – należy zarejestrować się w rejestracji osobiście lub telefonicznie pod numerem

77 45 20 111

Przy rejestracji telefonicznej do 2 tygodni należy dosłać pocztą lub dostarczyć osobiście skierowanie od lekarza okulisty.

Badanie kwalifikacyjne obejmuje kompleksowe badanie okulistyczne wraz z wywiadem okulistycznym ze szczególnym uwzględnieniem ogólnych i miejscowych czynników ryzyka oraz oceną soczewki po rozszerzeniu źrenicy. Wizyta kwalifikacyjna daje precyzyjną ocenę aktualnego stanu narządu wzroku – nasi specjaliści wykonują w czasie tej wizyty m.in. komputerowe badanie wady refrakcji i ocenę ostrości wzroku, badanie w biomikroskopie pozwalające ocenić stan przedniego i tylnego odcinka oka oraz przezierność ośrodków optycznych, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka: ocena plamki, naczyń siatkówki i obwodu siatkówki, OCT plamki oraz adania biometryczne konieczne do kalkulacji mocy sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.

Jeśli zaćma współistnieje z innymi chorobami oczu, okulista podejmuje decyzję o harmonogramie dalszego postępowania.

Pacjent otrzymuje odpowiedzi na wszelkie pytania związane z leczeniem zaćmy, przebiegiem zabiegu usunięcia zaćmy oraz postępowania po zabiegu.

Na badanie należy zabrać ze sobą listę przyjmowanych leków (okulistycznych oraz przypisanych z powodu innych chorób) oraz aktualnie używane okulary. Badanie wymagać będzie rozszerzenia źrenic pacjenta środkami farmakologicznymi, co spowoduje zamazanie pola widzenia na 2 do 4 godzin. Należy w tym czasie zrezygnować z prowadzenia samochodu.

Po badaniu kwalifikacyjnym, potwierdzającym rozpoznanie należy zgłosić się do sekretariatu Oddziału Okulistyki (VI piętro), gdzie wyznaczony zostanie termin zabiegu.

Wszelkie wątpliwości można rozwiać, dzwoniąc do sekretariatu Oddziału Okulistyki pod numer

77 45 20 274 lub 77 45 20 674.

 

 

Przewiń do góry