Zadzwoń
77 45 20 274

Zabieg usunięcia zaćmy

Data publikacji:
17/11/2021

Jedynym skutecznym leczeniem zaćmy jest leczenie operacyjne.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym operacja zaćmy odbywa się w trybie jednego dnia – pacjent przychodzi rano do szpitala i tego samego dnia wraca do domu.

Oto opinia naszego pacjenta:

„Serdecznie dziękuję za profesjonalizm całemu zespołowi, a szczególne dr Rafałowi Pławszewskiemu” - tymi słowami p. Jan Burcan, pacjent Oddziału Okulistyki naszego szpitala dziękuje za zabieg operacji zaćmy, któremu poddał się w grudniu ub.roku.

Pan Jan pisze m.in.:”Przeczytałem w prasie, że oddział otrzymał nowe urządzenia, a znajomi zaczęli chwalić zmiany, jakie tu nastąpiły. Czas oczekiwania na zabieg okazał się bardzo krótki, tylko dwa tygodnie. Dr Rafał Pławszewski wykonał zabieg wszczepienia sztucznej soczewki do oka lewego w sposób bardzo profesjonalny, co potwierdziły kontrolne badania okulistyczne. Personel pielęgniarski jest bardzo życzliwy pacjentom. Polecam wszystkim potrzebującym Wasz szpital i chciałbym w przyszłości zoperować tez tutaj drugie oko.”

Na Oddziale Okulistyki dysponujemy dwiema nowoczesnymi salami operacyjnymi. Zabieg przeprowadzany jest metodą fakoemulsyfikacji na wysokiej jakości sprzęcie firmy Alcon Centurion. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe okołogałkowe lub kroplowe, dodatkowo otrzymuje również lek uspokajający. Zabieg trwa kilkanaście minut. Podczas każdego zabiegu wykorzystywany jest nowy zestaw CUSTOM-PAK firmy Alcon, zawierający jednorazowe, jałowe narzędzia chirurgiczne oraz materiały medyczne. Zapewnia to najwyższy standard zabiegu.

Zabiegi wykonywane są przez doświadczonych specjalistów okulistyki.

W ramach kontraktu z Narodowych Funduszem Zdrowia pacjentom wszczepiamy soczewki jednoogniskowe, zapewniające dobre widzenie do dali lub do bliży. Zazwyczaj po zabiegu usunięcia zaćmy pacjenci mogą widzieć wyraźniej z dużej odległości, natomiast do wykonywania czynności z bliskiej odległości, np. do czytania czy pracy przy komputerze, potrzebne są okulary.

Moc soczewki obliczana jest metodą biometrii optycznej, przy użyciu precyzyjnego sprzętu, natomiast w przypadku bardzo zaawansowanych zaćm metodą ultradźwiękową.

Wszczepiamy wysokiej jakości soczewki zwijalne:

  • firmy Alcon Acrysoft SA60AT z filtrem UV
  • firmy Alcon Acrysoft Natural SN60AT z filtrem UV oraz filtrem światła niebieskiego, który chroni siatkówkę przed szkodliwym działaniem promieniowania świetlnego, zapobiegając rozwojowi AMD
  • firmy Zeiss.

Po operacji zaćmy pacjent poddawany jest badaniu kontrolnemu w pierwszym dniu po zabiegu. Po operacji usunięcia zaćmy powstała w ten sposób rana goi się przeważnie przez okres około 2 miesięcy. Do trzech miesięcy po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego. Nie wolno też korzystać z sauny ani bardzo gorących kąpieli. Operowanego oka nie wolno ani uciskać, ani trzeć.  W ciągu dnia zaleca się stosowanie okularów przeciwsłonecznych dla uniknięcia nadmiernego nasłonecznienia.

O stosowaniu leków po zabiegu decyduje lekarz. Bezpośrednio po operacji lekarz zaleci  również stosowanie przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych kropli. Należy rygorystycznie przestrzegać zaleceń dotyczących ich stosowania.

Przewiń do góry