Najczęściej zadawane pytania
Data publikacji:Co to jest zaćma?
Zaćma, nazywana również kataraktą, to choroba soczewki oka, polegająca na postępującym jej zmętnieniu. Soczewka traci swoją przejrzystość, co pacjent odczuwa jako obniżenie ostrości wzroku.
Najczęściej występującą postacią zaćmy jest zaćma starcza i jest to naturalny proces, związany z utratą elastyczności soczewki. Zmętnienie zaczyna się w sposób niezauważalny i nasila z czasem.
Jakie są objawy zaćmy?
Zaćma rozwija się powoli i bezboleśnie, a jej głównym objawem jest obniżenie ostrości wzroku, które nie może zostać skorygowane odpowiednio dobranymi szkłami okularowymi. Pacjenci często skarżą się na widzenie jak „przez brudną szybę”, zamazany lub przymglony obraz, wyblakłe kolory, problemy z widzeniem w nocy, poświata wokół źródeł światła lub wrażliwość na jasne światło
Jakie są przyczyny zaćmy?
Najczęściej jest to starzenie się organizmu, bo choroba jest naturalnym procesem, postępującym u każdej osoby wraz z wiekiem: soczewka oka staje się coraz grubsza i bardziej żółta, do momentu aż zmętnieje. Inne przyczyny zaćmy to cukrzyca, toksyczne działania stosowanych leków (najczęściej steroidów) lub też powikłanie innych schorzeń (np. przewlekłych zapaleń błony naczyniowej oka, wysokiej krótkowzroczności, atopowego zapalenia skóry, urazów oka).
Czy zaćma może prowadzić do ślepoty?
Nieleczona zaćma może być przyczyną utraty wzroku. Według WHO zaćma zajmuje czołowe miejsce w rankingu przyczyn utraty wzroku.
Czy można uchronić się przed zaćmą?
Nie, gdyż choroba ta jest częścią naturalnego procesu starzenia się organizmu. Można jednak spowolnić jej rozwój poprzez ochronę oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, w związku z czym zaleca się profilaktycznie w słoneczne dni, nawet zimowe, nosić okulary z filtrem UV. Istotna jest również dieta bogata w owoce i warzywa.
Czy zabieg usunięcia zaćmy jest bezbolesny?
Tak, zabieg jest bezbolesny, odbywa się w znieczuleniu miejscowym, pacjent otrzymuje również leki uspokajające. Zabieg usunięcia zaćmy charakteryzuje się mniejszą inwazyjnością i skróconym czasem rekonwalescencji. Trwa on od 10 do 30 minut, i jeszcze tego samego dnia pacjent wraca do domu. Nie ma potrzeby zakładania szwów, oko szybko się goi.
Kiedy należy podjąć decyzję o zabiegu usunięcia zaćmy?
Decyzję o skierowaniu pacjenta na zabieg podejmuje lekarz okulista. Zaćmę należy usunąć, jeśli ostrość i jakość widzenia pogarsza jakość życia pacjenta. Zaćma nie musi być zaawansowana, by podjąć jej leczenie. Nie ma też górnej granicy wieku, w którym zabieg może być przeprowadzony.
Bezwzględnym wskazaniem medycznym jest np. zaćma podwichnięta, wywołująca jaskrę.
Czy można wykonać zabieg na obu oczach jednocześnie?
Jeśli zaćma dotyka obu oczu, pomiędzy jednym a drugim zabiegiem powinien minąć minimum jeden miesiąc, ale decyzję o terminie i sposobie zabiegu zawsze podejmuje lekarz okulista.
Jak należy postępować po zabiegu zaćmy?
Pacjent po zabiegu musi ściśle stosować się do zaleceń lekarza.
Rana operacyjna goi się około 6 tygodni, a w operowanym oku w kilku pierwszych dniach pacjent może odczuwać dyskomfort w postaci uczucia swędzenia czy nadwrażliwości na światło. Nie wolno przecierać oka, a kilka nocy po zabiegu należy na noc zakładać specjalną osłonkę na oko.
W pierwszych dniach po zabiegu pacjent powinien prowadzić oszczędzający tryb życia i unikać wysiłku fizycznego, łącznie z uprawianiem sportu.